Park nad Ochnią składa się z dwóch zasadniczych części:

1) Rozarium

–Sekcja I – na jej terenie wysadzone są róże w dwóch odmianach: Mozart i Rose the Rescht. Krzewy reprezentują okazy takie jak irga „Ursynów”, irga szwedzka „Skogholm”, żylistek wysmukły, krzewuszka cudowna czy porzeczka krwista. Krzewy iglaste to jałowiec sabiński oraz sosna kosodrzewina. Wśród bylin i traw ozdobnych występują kocimiętka, miskant chiński i naparstnica purpurowa, natomiast spośród roślin cebulowych można wyróżnić krokusy botaniczne, czosnek ozdobny i tulipany.

-Sekcja II – rośnie tu kilka głogów pośrednich oraz kolekcja róż angielskich, nostalgicznych i piżmowych. Krzewy liściaste to między innymi berberysy Thunberga, budleja Davida , tawuła gęstokwiatowa czy tawulec. Wśród wielu bylin i traw ozdobnych znajdziemy między innymi bodziszek kantabryjski, bodziszek himalajski, lilowce, nachyłek okółkowy, powojniki i jeżówkę purpurową. Rośliny cebulowe to czosnek ozdobny, a jednoroczne to miesiącznica roczna.

-Sekcja III – występują tu drzewa – głogi jednoszyjkowe i rośliny cebulowe: krokusy i tulipany.

-Sekcja IV – znajdziemy tu wiele odmian róż, między innymi „Cherry Girl”, „Pomponella”, „Bad Birnbach”, „Grande Amore”, „Hansestadt Rostock” czy też „China Girl”. Wśród krzewów liściastych mamy żylistek mieszkańcowy, forsycję, hortensje krzewiaste i bukietowe, pęcherznice kalinolistne i tawule szare. Byliny i trawy ozdobne to miskanty chińskie, napastnice purpurowe i kocimiętka, a rośliny ozdobne i byliny to odmiany tulipanów botanicznych, krokusy i czosnek ozdobny.

-Sekcja V – znajdziemy w niej róże okrywowe, w tym miododajne, rośliny cebulowe, krokusy i tulipany a także drzewa odmiany głóg pośredni.

-Sekcja VI – nasadzenia na jej terenie to głogi pośrednie, odmiany dzikich róż, tulipany oraz krokusy.

- Sekcja VII – na jej obszarze wysadzone zostały drzewa takie jak świdośliwa, pigwa, jabłoń, czeremcha i grusze. Znajdziemy tu również kutnowskie odmiany róż, tulipany i krokusy.

-Sekcja VIII – na jej terenie rosną liczne róże owocujące, takie jak piżmowa, kasztanowa czy gęstokolczasta, oraz tulipany i krokusy.

-Sekcja pergole – pergole zdobią róże pnące, ich odmiany to między innymi „Guirlando d'Amour”, „Dukat”, „Florentina”, „Moonlight” czy „Bobbie James”.

-Pnącza zdobiące ogrodzenia to odmiany takie jak aktinidia ostrolistna, powojnik, winobluszcz pięciolistkowy i winorośl pnąca.

-Sekcja Mini Ogród Botaniczny – na tym terenie wysadzone zostały różnorodne kolekcje roślin, między innymi ciekawe drzewa, takie jak brzoza Maksymowicza, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, korkowiec amurski czy judaszowiec kanadyjski. Kolejną częścią Ogrodu Botanicznego jest kolekcja klonów, w której znajdziemy odmiany takie jak okrągłolistny, strzępiastokory, palmowy, czerwony, cukrowy czy tatarski. W kolekcjach pojawiły się również drzewa z rodziny różowatych, a wśród nich jabłoń „Royalty”, jabłoń jagodowa, śliwa wiśniowa „Pissardii”, wiśnie piłkowane „Kanzan” i „Ukon” oraz migdałek trójklapowy. Nie zabrakło również róż i krzewów w formie naturalnej, na przykład odmian dereni białych i trzmielin, porzeczek alpejskich i parczelin trójlistkowych. Z roślin iglastych napotkać możemy odmiany sosen, jałowców, cisów i żywotników, a także cyprysik groszkowy i mikrobiatę syberyjską. Nie zabrakło również wielu odmian traw ozdobnych, między innymi trzcinnik ostrokwiatowy, kostrzewa sina i walezyjska, proso rózgowate, rozplenica japońska a także krokusów i tulipanów botanicznych.

Tereny rekreacyjne

-Sekcja imprez plenerowych – jest to otwarty płaski teren zielony przeznaczony do organizacji wszelkiego rodzaju imprez. Jednorazowo jest w stanie pomieścić około 15 tys. osób.
-Sekcja parku rekreacji i wypoczynku – znajdują się tu pawilon informacji turystycznej (Strefa Aktywności Miejskiej), plaża i kładka widokowa nad rzeką Ochnią, drewniany pomost, rozarium oraz mini ogród botaniczny.
-Sekcja sportowa – to strefa na której znajdziemy skatepark oraz pumptruck czyli tory z przeszkodami przeznaczone do uprawiania sportów, takich jak jazda na deskorolce, rowerze czy też hulajnodze. Są tu również boisko do siatkówki plażowej i siłownia plenerowa.
-Sekcja parku atrakcji - zawiera plac zabaw dla dzieci, szachy plenerowe i wybieg dla psów.