Róże kochają słońce i najlepiej rosną właśnie w miejscach jasnych i nasłonecznionych. Róże sadzimy w miejscu lekko przewiewnym, w którym nie stagnuje powietrze i nie będzie powstawał wilgotny mikroklimat, mogący spowodować niebezpieczeństwo pojawienia się chorób grzybowych. Róże lubią dobre gleby, zasobne w próchnicę, a miejsce w którym chcemy je posadzić powinno być wcześniej dokładnie odchwaszczone. Krzewy preferują lekko kwaśną glebę (zakres pH od 6 do 6,5).
Planując różaną rabatę pamiętajmy o rozstawie naszych roślin:
Róże wielokwiatowe i wielkokwiatowe – rozstawa co 40 – 50 cm
Róże parkowe – rozstawa co 60 – 150 cm
Róże pnące – rozstawa co 150 – 200 cm
Róże okrywowe –2 – 4 szt. / 1 m2
Nawożenie
Najwygodniejszym sposobem na wzmocnienie róż jest stosowanie nawozów otoczkowanych, które zawierają potrzebne dla organizmu roślinnego składniki i co ważne, działają przez cały okres wegetacyjny.
Podlewanie
Róże podlewamy zawsze bezpośrednio na grunt, nigdy nie lejemy wody na kwiaty i liście (rozwój chorób grzybowych, spadek estetyki kwiatów).
Sadzenie róż z odkrytym systemem korzeniowym
Róże z „gołym korzeniem” najlepiej sadzić jesienią lub wczesną wiosną (rzadziej polecane). Pamiętajmy, aby po zakupie różanego krzewu nie dopuścić do przeschnięcia systemu korzeniowego - kupując taki krzew koniecznie sprawdźmy kondycję i wilgotność korzeni. Dlatego też, kiedy nie możemy od razu posadzić rośliny, musimy zapewnić jej dostateczną wilgoć. Dołki pod nowe krzewy muszą być tak przygotowane, aby cały system korzeniowy się w nim zmieścił, nie możemy dopuścić do podwijania się korzeni. Warto, szczególnie wiosną, przed wsadzeniem umieścić rośliny w wodzie na kilka godzin. Po wsadzeniu róż, miejsce okulizacji powinno znaleźć się na głębokości do 5 cm pod ziemią. Glebę wokół róży dokładnie ubijamy i obficie podlewamy.
Sadzenie róż z pojemników
Róże kupowane w pojemnikach możemy bez problemu sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Warto przed wsadzeniem umieścić pojemnik w wodzie na kilka minut a następnie delikatnie wysunąć roślinę z pojemnika, tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Dołek dla przyszłego krzewu powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Podobnie jak z różami z odkrytym systemem korzeniowym, ziemię wokół krzewu dobrze ubijamy i obficie podlewamy.
Przygotowanie róż do zimowego spoczynku
Aby przetrwać zimowy czas, roże wymagają naszej pomocy. Późną jesienią, gdy pierwsze przymrozki dadzą naszym różom sygnał aby przeszły one w zasłużony stan spoczynku, wykonujemy wtedy kobczykowanie wokół różanego krzewu. Wykorzystując np. opadłe jesienne liście, które pokrywamy dodatkowo ziemią. Róże pnące czy pienne okrywamy matami słomianymi czy jasną tkaniną ogrodniczą. Nigdy nie przycinamy jesienią róż, gdyż może do spowodować szybsze ich przemarzanie (nadrobimy to wiosną).
Pamiętajmy również o obfitym podlaniu naszych róż w przypadku gdy mamy do czynienia z suchą jesienią (oczywiście robimy to przed mrozami).
Wiosenne cięcie róż
Przycinanie róż jest jedną z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jakie musimy wykonać. Pamiętajmy, że nie ma określonego terminu przycinania róż, gdyż każdy rok jest inny. Warto posłużyć się wtedy tym, co podpowiada nam sama przyroda - specjaliści polecają termin cięcia, jako czas rozpoczęcia kwitnięcia forsycji.
Aby zapewnić poprawny pokrój oraz obfite kwitnienie, róże w większości wymagają cięcia. Prawidłowo wykonanie cięcie, wykonujemy ok. 0,5 cm nad oczkiem, pod lekkim skosem.
Krzewy powtarzające kwitnienie (np. rabatowe) przycinamy nad 3 – 5 dobrze wykształconym pąkiem (oczkiem). Róże okrywowe nie wymagają corocznego cięcia, ale pamiętajmy o usuwaniu przemarzniętych czy uszkodzonych pędów. Róże pnące po posadzeniu możemy pozostawić 2 – 3 lata bez zabiegu cięcia – pamiętajmy jednak o prowadzeniu wtedy pędów na podporze.
Nie zapominajmy o usuwaniu przekwitniętych kwiaty i kwiatostanów, gdyż ma to istotny wpływ na ponowne ich zawiązanie oraz poprawia samą estetykę różanego krzewu. Cięcia dokonuje się nad pierwszym podkwiatowym liściem składającym się z pięciu listków lub nad prawidłowo, mocno wykształconym pąkiem.
Czasem z podkładki, na której została zaszczepiona róża, wyrastają dzikie pędy. Charakteryzują się one np. bardzo szybkim wzrostem lub zupełnie innym ulistnieniem. Należy je usuwać poprzez wyłamywanie, gdyż powodują one osłabienie różanego krzewu.